Destekleme ödeme tarihi

Destekleme ödeme tarihi isimli yazımızda tarımsal ve hayvan destekleme ödemeleri ne zaman verilecek, kimler destekleme ödemelerinden yararlanabilir gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Destekleme ödeme tarihi

Desteklemeler her yıl olduğu gibi 2016 yılında da ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere başvuru yapmaları halinden Ziraat bankası aracılığıyla ödenecektir.

Devlet tarım ile uğraşan çiftçilere alan bazlı destekleme ödemeleri olarak, Mazot ve gübre desteği, toprak analizi, yem bitkileri desteği,iyi tarım uygulamaları desteği, organik tarım desteği olarak dekar başına destek ödemesi yapacaktır.

Destekleme ödemeleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından resmi internet sitesinden her yıl çiftçilere yapılan ödemeleri duyurulmaktadır. Çiftçi kayıt sistemine Çks’ye  kayıtlı çiftçilerin Alan bazlı tarım ödemeleri ve hayvancılık destek ödemeleri T.C Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.Ziraat bankası hesaplarına tarım kredi kartına yatacak olan destek ödemeleri hesabı olmayan çiftçilerin TC kimlik numaralarının son hanesine göre  belirlenen tarihlerde ödenmektedir.Buna göre alan bazlı olarak verilen destekler aşağıdaki gibidir.

Destekleme ödeme tarihi 2016 isimli yazımızda da devlet destekleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Organik tarım desteği 2016

Organik tarım destek ödemeleri Meyve sebze dekar başına ; 1.2.3 ve 4 olarak kategori üretim yapanların geçiş 2 süreci ve üzerinde 100 TL, 70 TL, 30 TL ve 10 TL olarak destek ödemesi yapılacaktır.

Organik tarım desteği

Organik tarım desteği

İyi tarım uygulamaları desteği 2016

İyi tarım uygulamaları desteğinde dekar başına Örtüaltı 150 TL, meyve sebze 50 TL, Süs bitkileri ve tıbbı aromatik 100 TL olarak destek ödemesi yapılacaktır.

İyi tarım desteği

İyi tarım desteği

Mazot gübre desteği 2016

Mazot gübre desteği 11 TL dekar başına destek ödemesi yapılacaktır.

Mazot gübre desteği

Mazot gübre desteği

Toprak analizi desteği 2016

Toprak analizi desteği 2,5 TL olarak verilecektir.Fındık desteği olarak Haziran ayında Fındık üreticilerine 170 TL dekar başına destek verilecektir.

Fark ödemesi 2016

Fark ödemesine olarak verilecek tarım ödemeleri dekara verilecek primlerde artış yapıldı. Kütlü pamuk fark ödemesi desteği 75 kuruşa çıkarıldı. Ayçiçeği 40 kuruş, soya fasulyesi  60 kuruş, kanola 50 kuruşa, aspir 55 kuruşa, zeytinyağı  80 kuruşa ve çay  13 kuruşa yükseltildi. Kuru fasulye, nohut ve mercimek ise 30 kuruşa çıkarıldı.

Fark ödemeleri

Fark ödemeleri

Suyun kısıtlı olduğu yerlerde mercimek ve nohut için fark ödemesi desteğine; fiğ, macar fiği, mürdümük için yem bitkileri desteğine %50 ilave destek verilecektir. Aynı alanlarda ekilen dana mısır alanları, fark ödemesi  desteği verilmeyecektir.

Hayvancılık buzağı malak koyun keçi destekleri 2016

Aşıları tamamlanmış olan 4 ay ve üzeri  buzağı ve malaklara Buzağı malak desteği 350 TL, soy kütüğü desteği 500 TL, döl  kontrolü testlerinden geçen boğaların buzağılarına ise ilave 50 TL verilecek.2017 yılında Hayvancılık Destekleri Birlikler üzerinden değil üreticilere doğrudan ödenecektir.

Destekleme ödemeleri buzağı malak desteği

Destekleme ödemeleri buzağı malak desteği

  1.  2017 yılında da buzağı desteği olarak hayvan başı 350 TL, soy kütüğüne 500 TL destek ödemeleri yapılacaktır.
  2. Damızlık koyun keçi yetiştiricilerine anaç hayvan başı 25 TL,
  3. Tiftik keçisi yetiştiriciliği yapanlara kg başına 22 TL destek yapılacaktır.
  4. Devlet hayvancılık desteklemelerinden erkek sığır besiciliği yapanlara 200 TL destekleme ödemesi verilecektir.
  5. Sütte kaliteli,pazarlama, soğutulmuş ve regülasyon desteği ödenecek.
  6. Arı yetiştirenlere kovan başı 10 TL devlet desteği ödenecektir.

Bir önceki yazımız olan Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek başlıklı makalemizde 2016 mazot gübre desteği ne zaman verilecek, mazot gübre desteği ne kadar ve mazot gübre desteği ne kadar 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir