ALS Giriş Şartları Nelerdir? ALS Sınavı Ne Zaman?

 ALS Sınavı ve Sonuçları

Üç Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen Askeri Liselere giriş sınavının sonuçları açıklandı. Adayları mutlu eden haber ÖSYM’ den geldi. Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM’nin web adresinden TC kimlik numaraları ile öğrenebilirler.

ALS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklandı

3 Nisan tarihinde yapılan ALS sınav sonuçları on dört Nisan 2016 tarihinde saat 14.30 itibari ile açıklanmış oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bağlı bulunduğu Askeri Liseler ve bando Astsubay Hazırlama Okullarına eğitilmek üzere öğrenci seçme amaçlı yapılan sınavda kaç adayın başarılı olduğu konusu henüz bilinmiyor. Askeri liseleri kazanan adaylara bir takım mülakatlar uygulanacaktır. Bu mülakatlardan başarı ile geçen adaylar liselerde eğitilmek üzere kabul edileceklerdir.

ALS Sınavını Kazanan Adaylar Ne Gibi Mülakatlara Girecekler?

ALS sınavını kazanan adaylar bir takım mülakatlara tabi tutulacaklar. Mülakatlar lisenin bölümlerine göre değişiklik arz edebilecek. Örneğin hava kuvvetlerine girmek isteyen
öğrenciye psikoteknik testi, bando takımı için müzik yetenek testi gibi uygulamalar. Bütün bölümler için ise sağlık ve yeterlilik muayenesi mutlaka yapılacaktır. Kara, hava ve deniz komutanlıkları için belirlenen adaylar belirlenen illerde eğitim görme hakkını elde edeceklerdir. Dört yıl olarak verilecek eğitim öncesi yapılan sınav için adayların
hazırladığı kimlik bilgilerinin yanlışlığından doğacak sorumluluklar tamamen adayın kendisine ait olup, bu haktan mahrum bırakılabilecektir.

Askeri Lise Şartlarını Sağlayan Öğrenciler

Askeri lise şartlarını sağlayan öğrencilerin yaşlarının ve boylarının orantılı olması gerekiyor. Bu sınava girecek olan öğrencilerin mesleki eğitim okullarından değil diğer okullardan mezun olması şartı aranıyor. Ayrıca özel okullarda okuyan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki eğitim okullarında eğitim görmediğine ve ilkokul dengi okullarda eğitim gördüğüne dair belge getirmesi gerekmektedir.

Ayrıca bu sınava girebilmek için yanlış bilgi veren ve sınava giriş koşullarına uyum salıyormuş gibi görünmeye çalışanların okul ile ilişikleri tamamen kesilecek ve bir daha hayatları boyunca böyle okullarda okuma fırsatı bulamayacaklardır. Puan hesaplamaları her dersin ortalamasın elli, standart sapması on olan sabit not dağılımına dönüştürülecektir. Adaylar, en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere sıraya koyulacaktır.

KPSSHaberleri.net

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir