HGS İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?

Ülkemizde paralı köprüler, otobanlar ve otoyolların sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Tabii ki buna paralel olarak artan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kullanıcısı sayısı ile birlikte; HGS konusu her geçen gün daha çok araştırılır hale gelmiştir. Ancak HGS başvuru işlemleri konusunda hala bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımız da vardır. Biz de bu vatandaşlarımızı HGS ile ilgili bilgilendirmek ve HGS başvurusu nasıl yapılır, HGS için hangi evraklar gerekmektedir gibi konulara ışık tutmak amacıyla bugünkü yazımızda bu konuları işleyeceğiz.

HGS başvuru işlemleri; herhangi bir PTT şubesi ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Ayrıca HGS çıkış noktaları civarında bulunan benzinlikler gibi bazı işletmelerde HGS abonelik işlemlerini yapabilmektedir.

Bunun için bu ikisinden herhangi birisine müracaat ederek HGS almak istediğinizi belirtip, size verilecek HGS formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra PTT görevlisi ya da banka görevlisi tarafından size bir HGS etiketi verilecektir. Bu etiketi aracınızın ön camına yapıştırdıktan sonra artık aracınız HGS noktalarından faydalanabilir hale gelmiş olacaktır. HGS hesapları kişiye ve araca özeldir. Yani HGS ‘si olmayan bir araçla HGS ödeme noktasından geçerken başka bir araca ait HGS etiketi ile ödeme yapmanız mümkün değildir. Bu durumlarda ceza bile yiyebilirsiniz, dikkat etmek gerekir. Ayrıca şirketler için bir küçük parantez açalım; HGS başvurularını kurumsal başvuru olarak ta yapabilirsiniz.

HGS başvuru için gerekli evraklar ise; kimlik ve araç ruhsatıdır. HGS kurumsal başvuru için buna ilaveten temsil belgesi de istenecektir. HGS başvurusu bizzat yapılmalıdır. Üçüncü kişiler tarafından yapılacak HGS başvuruları kabul edilmeyecektir. HGS başvuru işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise araç cinsinin doğru seçilmesidir. Burada yapılacak bir hata aracınızın farklı sınıfta değerlendirilmesine dolayısıyla geçiş ücretlerinde artışlara neden olabilecektir.

HGS başvuru sırasında; sizden HGS etiket bedeli alınacak ve buna ilaveten 30 TL ‘lik te bakiye yüklenecektir. HGS ‘nizi iptal etmeniz durumunda bakiyenizdeki para tarafınıza iade edilirken etiket ücreti ise iade edilmeyecektir. Bakiyenizdeki paranızın iade edilmesi ise yaklaşık olarak 30 gün sonra yapılacaktır. HGS ‘nizi iptal etmek için de yine başvuru yaptığınız banka ya da PTT ‘lere müracaat etmeniz gerekmektedir.

HGS ‘niz olmadığı halde eğer herhangi bir paralı otoban ya da köprüden geçecek olursanız ve belirlenen sürede HGS başvurusu yapmazsanız cezalı duruma düşersiniz. Bu durumda HGS geçişi yaptığınız ücret 11 katı kadar ceza ödersiniz. 35 – 40 TL verip HGS çıkarttırmaktansa bu cezayı ödemek ise pek akıl kârı bir iş değildir.

HGS ile ilgili kafanıza takılan diğer hususlar için HGS Müşteri Hizmetleri numarası olan 444 1 788 nolu telefonu arayabilir, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ‘nün internet sitesi olan www.kgm.gov.tr adresinden HGS bölümüne girerek burada “Sıkça Sorulan Sorular” bölümüne göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan HGS Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası 444 1 788 başlıklı makalemizde 444 1 788, HGS ve HGS başvuru ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir