Döküm Izgara Tavada Çupra

çupra

Bismillah: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız. (Kâf suresi: 16. ayet)

Selamun aleykum dostlar. Vaktiniz hayırlı bereketli olsun.

Balık sezonu henüz açılmadı fakat balığı çok seven bir eşim olduğu için bu mevsimde de balık alabiliyoruz. Balık olarak çuprayı tercih ettik. Balık çok çabuk piştiği için, uzun pişirme yöntemlerine hiç gerek yok. Izgarada veya tavada en çok 10 dakikada pişmiş oluyor.

Dışarıda ızgara imkanım olmadığı için, çuprayı ızgara döküm tavada pişirdim. Herhangi bir soslama işlemi yapmadım. Sadece bir gün önceden kaya tuzuyla tuzluyorum. Bu şekilde tuzunu tamamen almış oluyor ve lezzeti artıyor.

Döküm Izgara Tavada Çupra Nasıl Yapılır?

Çuprayı aldığınız yerde temizletin ve fileto yaptırın. Eve gelince yeniden yıkayın. Sırt kısmına bıçakla 2 veya 3 çizik atın ve kaya tuzuyla tuzlayın. Sofralık tuz da olur ama kaya tuzunun lezzetini vermez.

Döküm ızgara tavayı ısıtın. Üzerine biraz yağ gezdirin. Balıkların dizip orta harlı ateşte altlı üstlü kızartın. Pişerken, sarımsak, soğan, defne yaprağı ilave ederseniz kokusu azalacaktır. Ben yanına garnitür olarak tereyağında biraz maydanozla çevirdiğim haşlanmış patates kullandım.

sil-1330-ok-ma-son-001

Bu tarifi Silver Izgara döküm tava da hazırladım. Döküm tavalar, klasik tavaların erişemediği sıcaklığa erişiyor. Bu yüzden et ürünleri kurumadan daha çabuk pişiyor.

Silver’in bütün ürünlerini incelemek için avemoni sitesine bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir