Modifiye Araç Nedir?

mod1

Modifiye kelimesi İngilizce menşeili olup kişisel hale getirmek, değiştirmek ve düzeltmek anlamlarına gelmektedir. Aynı zamanda “Tuning” kavramı ile de ifade edilmektedir. Ancak otomotiv sektöründe özel bir anlam kazanan bu kelime bir aracın satın alındıktan sonra üzerinde istenen değişikliklerin yapılması anlamında kullanılan teknik bir kelimedir.

Modifiye Kaç Şekilde Yapılmaktadır?

Otomobil modifiyesi aracın görünen aksamlarında yapılan modifiye yani “araç dışı modifiye” ve aracın görünmeyen kısımlarında özellikle motor bloğunda yapılan modifiye yani “araç içi modifiye” olmak üzere iki çeşittir. Bu iki araç modifiye işi de kendi içinde birçok parça değişimi işini barındırmaktadır ki aracı yenileme ve değiştirme işi sadece çok iyi ustalar tarafından yapılması gereken teknik bir meseledir.

Araç modifiyesi büyük bir tecrübe ve sabır gerektiren bir iştir. Araç üzerinde yapacağınız en küçük bir görsel veya teknik yanlışlık ciddi sıkıntılara yol açabilir. Aracın motorunda yaptığınız bir işlem neticesinde araç değerleri tamamen değişeceği için tüm aracı etkileyen donanımsal bir sorun ortaya çıkabilir. Veya aracın görsel tasarımı değiştirilirken arabanın aerodinamiğini bozulabilir. Bu sebeple modifiye işi mutlaka alanında uzman kişilerce yapılması gereken çok teknik ve ciddi bir uğraşıdır.

Araç Dışı Modifiye Nasıl Yapılır?

Son yıllarda ülkemizde aracını modifiye etmek isteyenlerin sayısında dikkat çekici bir artış vardır. Bunun en büyük sebeplerinden biri önceden modifiye için gerekli olan yedek parçaların zor bulunur olmasıydı. Hâlbuki şimdi şimdi internet üzerinden araç için gerekli olan parçayı kolayca bulmak mümkün ki aloparca.com sitesi uzun zamandır bu hizmeti güvenli ve kaliteli bir şekilde müşterilerine sunmaktadır.

mod2

Aracınızın Makyajı Cam Filmleri

Araç dışı modifiyede en çok kullanılan malzeme cam filmleridir. Cam filmi araca Premium bir görüntü vermekle kalmaz aynı zamanda istenmeyen UV ışınlarını da engelleyerek araç içindeki sağlık konforunu artırır. Aynı zamanda sürüş kalitesi ve iyi bir görüş için de önemli olan cam filmleri özellikle gece sürüşlerinde istenmeyen karşı far ışıklarını büyük oranda tolere etmektedir. Kumlama cam filmi, sade desenli cam filmi gibi çeşitleri bulunmaktadır.  kaliteli markaların ürettiği cam filmleri büyük oranda çizilmeye karşı dirençlidir. Elgard cam filmi ve Modacar cam filmi uygulama aparatları aloparca.com sitesinde uygun fiyatlarla bulunabilmektedir.

Neon Farlarla Daha Güzel Bir Görüntü

neon

Araçların yol görüşü için en temel donanım olan farlar aynı zamanda bir estetik unsurdur. Son yılların favori far kiti olan Xenon farlar giderek daha çok müşteri tarafından tercih edilmektedir. İsmini yüksek ışıma değerine sahip xenon elementinden alan bu farlar diğer farlara nazaran daha yüksek bir aydınlatma sağlamaktadır. Aynı zamanda daha beyaz bir ışık kaynağı olmaktadır. Bu sebeple araç dışından da otomobile farklı bir hava vermektedir. Yüksek ışıma kapasitesi sebebiyle dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle gece sürüşlerinde karşıdan gelenlerin gözlerini alabilen bu farlar daha çok kısa kullanımlarda tercih edilmelidir. Xenon farları tek başına lambadan ibaret değildir. Çünkü kendine ait bir mercek aparatı olmadan bir işe yaramayacaktır. Xenon far istiyorsanız bu farı mutlaka set olarak almalısınız.

Yine bir far aydınlatma alternatifi olarak Angel Eyes denen mavi aydınlatmalı far kitleri de araç modifiyesinde çok tutulmaktadır. Xenon farların aksine beyaz değil mavi ışık yaymakta ve halkalı görünümüyle çok hoş durmaktadır. Özellikle aracın gece görünümünü büyük ölçüde değiştirebilmektedir. Modacar, Boostzone,  M-Moto, Philips, Photon, Prolight gibi kaliteli markaların ürettiği tüm far çözümlerini alaparca.com adresinden temin edebilmeniz mümkün.

Spoiler İle Harika Görünüm

Araçlar teknik olarak hızlandıkça yerle olan mesafesi kesilmekte bu da ciddi kazalara sebep olmaktadır. Çok küçük ayrıntılar ile aracın aerodinamiği düzeltilebilir ve aracın hızlandıkça yere daha iyi oturması sağlanabilir. Rüzgârlık veya spoiler denen plastik aksam ile bunu yapmak çok kolaydır. Üstelik bu sayede aracınız çok güzel, spor bir görünüme kavuşacaktır. Uzun sedanlarda bagaj kapağı üstüne, kısa hatcback araçlarda ise tavan arkasına takılan rüzgârlıklar ile aracınız yola daha iyi yapışacak, yüksek hızlarda bile güven içinde seyir halinde olabileceksiniz. Araç hızlandıkça araca nüfuz eden hava miktarı artacağından rüzgârlığın yapısı ve şekli çok önemlidir. Düz olan rüzgârlıklardan ziyade belli bir eğimi olanlar hem göze daha hoş gelmektedir hem de aracın aerodinamiğine daha iyi uyum sağlamaktadır. Eğer aracın motorunu modifiye ettirip güç artışı elde etmişseniz mutlaka bir rüzgârlık taktırmanız gerekmektedir. Aksi halde aracın yol tutuş değerleri değişeceğinden ciddi kazalara maruz kalabilirsiniz.

Spor Helezon Yayları

Firmalar araçlarını yerden belli bir yükseklikte üreterek pazara sunarlar. Bunda yol şartları etkendir. Ancak şu da bir gerçektir ki yere yakın olan araç daha güzel görünmekte ve daha sportif bir algı oluşturmaktadır. Bunun sağlamak ise spor helezon yayları ile mümkün olmaktadır. Hem yol tutuşu artıran hem de aracın görünümünü değiştiren bu yaylar Eibach markası ile ömür boyu garantili bir şekilde aloparca.com sitesinde uygun fiyatlarla modifiye tutkunlarını beklemektedir.

Yüksek Araçlar İçin Modifiye Yan Basamak

Cip, pikap, SUV gibi yüksek araçlar için zaruri bir ihtiyaç olan yan basamaklar son model üretim teknolojileriyle artık görsel bir zevk haline gelmiştir. Araçların kapı diplerine konan bu basamaklar yüksek olan bu tip araçlara daha kolay binip inmeyi sağlamaktadır. Ancak krom kaplamalı, siyah alüminyum alaşımlı üretilen ve üzerindeki yazı karakterleriyle tam bir tasarım elemanı olan yan basamaklar arazi araçlarının dış modifiyesinde mutlaka üzerinde titizlikle durulması gereken parçalardır. Bununla birlikte yine bu yüksek araçlarda uygulanan alt korumalar, yan korumalar da krom kaplı olarak üretilerek tüketicilere sunulmaktadır.

Yine araçların yan ve tavan çıtaları her türlü otomobilde uygulanabilecek ucuz fakat görsel açıdan etkili modifiye unsurlarıdır. Genellikle nikelaj veya siyah alüminyumdan veya krom çelikten imal edilen bu estetik unsurlar bir araç modifiyesinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Çok farklı renkte üretilebildiğinden tüm araç modellerine uygulanabilmektedir.

Araç İçi Modifiye Neleri Kapsamaktadır?

Araç içi modifiyede en önemli unsur motor üstünde gerçekleşen değişikliklerdir. Chip tuning denen uygulama ile aracın fabrika çıkışı değerlerinde yapılan bir oynama sonucunda tork ve beygir gücünde % 10 civarı bir artış meydana gelmektedir. Bu bilgisayar tabanlı işlem yakıt sarfiyatını biraz artırırken aracın motor gücü hiç yabana atılmayacak derecede artmaktadır. Özellikle turbo araçlarda gözle görülür bir fark ortaya çıkmaktadır.

İçten yanmalı motorların temel prensibi hava ile yakıtı karıştırarak yanmayı sağlamaktır. Oksijene ek olarak nitro denen yanmayı artırıcı bir madde eklenmesine dayanan Nitro Oxide Sistem yani NOS ile araçların motor tepkilemeleri daha hızlı olmakta ve bir anda araç hız kazanabilmektedir. Ancak bu sistemi bir araca taktırıp modifiye edecekseniz aşırı hava girişine imkân sunan tasarım harikası filtre ve egzoz sistemlerini de taktırmalısınız. Çünkü aracın fabrika çıkışı gelen filtreleri NOS sisteme uygun değildir ve zarar görebilir. Performans hava filtre kitleri KN, UFİ, FUJİ, BOSCH, MODACAR, BOOSTZONE gibi dünyaca ünlü markalar tarafından üretilmektedir.

Modifiye İçin Aloparca.com

Yukarıda saydığımız tüm modifiye parçaları ve tuning elemanları her çeşit renk ve donanım seçeneğiyle geniş marka yelpazesiyle aloparca.com sitesinde uygun fiyatlarla modifiye tutkunlarına hizmet vermektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir