Proton Otomobilleri ve Tarihçesi

Tarih bakımından uzun bir geçmişe sahip olan Proton markası, kuruluşunu ve var olma başlangıcını Malezya Hükümeti başkanı Dr. Mahathir Bin Mohamad döneminde 1982 yılında kendisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Kısa zamanda Malezya içerisinde satışı sunulan Proton otomobilleri kalite ve uzun ömürlülük sayesinde fazlasıyla talep gören bir otomobil markası olmuştur.

Tarihsel olarak yakın bir gelecekte ilk model olarak -Saga- isimli bir Proton modeli çıkmıştır. 1 Temmuz 1985 yılında çıkarılan bu araç dünya üzerinde bir pazara sunulmuş ve ihracatı yapılmıştır. Kısa zamanda fazla bir talep görerek satışlar artmış ve Shah Alam tesislerinin 80.000 mevcudu kısa zaman içerisinde bugün üretim miktarı 240.000’e ulamıştır.

İngiltere pazarına girişiyle büyük bir çıkış yakalayan Proton otomobilleri, 1 yıl sonrasında İngiliz What Car Dergisi tarafından Best Buy kategorisinde en iyi satın alınabilecek bir araç modeli olarak tanımıştır. Bunun ardından Proton otomobillerine güven armış ve piyasada sürekli konuşulan bir model haline gelmiştir.

1992 yılının ortalarında 14 Nisan günü, Proton üretim fabrikalarında montaj işlemleri için ilk robotlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede üretim safhası hızlanan Proton otomobillerin kısa zamanda talebi de hızla artmaya başlamıştır.

Proton Otomobilleri Ödülleri ve Proton Yedek Parça

Proton otomobilleri dünyaca bilinen ve satışı yüksek bir adete sahip olan otomobil markasıdır. Dünya üzerinde Türkiye dahil her yılda ve yeni üretimde Türkiye’ye de satışta bulunmuştur. Bu ün ve talep günden güne artmasının sebebi

  • Birmingham Otomobil Fuarında üç kez üst üste altın madalya,
  • Üreticiler sınıfı için layık görülen tam yedi kez Formula 1 dünya şampiyonluğu
  • Pilot kategorisinde 6 kez dünya şampiyonluğu,

bulunmaktadır.

Ayrıca proton yedek parça ülkemizde temini kolay olan bir imkana sahiptir. Motor parçaları, mekanik parçalar ve kaporta parçalarının proton yedek parçalarının bulunması ve temini kolay olmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir