E-Devlet Üzerinden KYK Borç Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) internet sitesinden yayınlanan habere göre öğrenim ve katkı kredisi borçu bulunan kişiler belirli şartlar dahilinde KYK borç erteleme işlemini yapabilmektedirler. KYK borç erteleme şartları ise öğrenciler işsizlik, askerlik, yüksek lisans ve doktora gibi durumlarından dolayı borçlarını erteleyebiliyor.

Kimler KYK Borç Erteleme İşlemi Yapabilir?

1-İşsizlik Sebebi İle Kyk Borç Erteleme

a) 351 sayılı kanunun 16. Maddesine istinaden;

“Borçlunun kuruma müracaatı esnasında; Sosyal Güvenlik Kurumu veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılır.”

Bu hüküm doğrultusunda, müracaat tarihinde, Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur da kaydı bulunmayanlardan, borç ödemesi başlamayanlar ile borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenecektir.

2-Askerlik Sebebi İle Kyk Borç Erteleme

b )351 sayılı kanunun 16.maddesi 2. Paragrafa(6111/191.madde)istinaden

Borç ödeme dönemi askerlik dönemine rastlarsa; borcu başlamamış veya düzenli ödeyenlerin askere başlangıç ve muhtemelen bitiş tarihini gösteren bir dilekçe ile kuruma bildirmesi halinde ödemeleri tefe uygulanmadan ertelenmektedir.

3-Yüksek Lisans ve Doktora Sebebi İle Kyk Borç Erteleme

c) 351 sayılı kurum kuruluş kanununun 16.maddesine dayanılarak düzenlenen;

Lisans normal öğrenim süresinin bitiminden sonra öğrenimine ara vermeden yüksek lisans/ master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını yüksek lisans öğreniminin bitiminden,

Lisans ve /veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren 2 yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Borçlunun yüksek lisans /master veya doktora öğrenimine başladığı tarihi gösteren belgeyi bir dilekçe ekinde kurumumuza göndermesi halinde borcu TEFE uygulanmak suretiyle yeniden tespit edilerek erteleme işlemi yapılacaktır. Erteleme işlemi 351 sayılı kurum kuruluş kanunun 16.maddesine aykırı olamaz. Yüksek Lisans ve Doktora nedeniyle borç erteleme yapılabilmesi için borçlunun borcunun henüz başlamamış olması gerekmektedir.

KYK BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrenim ve katkı Kredisi Borç Erteleme Başvurusu Nereye Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrenim-katkı kredisi borç erteleme işlemlerinin alınmasında yaşanan gecikmelerden dolayı işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için daha önce yapılan yazılı dilekçe ile borç erteleme işlemlerini elektronik ortama taşıyarak E-Devlet üzerinden başvuruları kabul etmeye başladı. Öğrenim-katkı kredisi almış mezunlar KYK borç erteleme başvurularını bundan böyle e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapacaktır.

Kyk Borç Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kyk borç erteleme işlemi yapmak için ilk önce E-Devlet üzerinden Tc kimlik numarası ve şifrenizile giriş yapmanız gerekmektedir.

kyk borç erteleme başvurusu

Sisteme giriş yaptıktan sonra “Hizmetler” linkine tıklayarak “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” hizmeti altına gelip burada yer alan Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu linkine tıklayınız.

e-devlet borç erteleme

Açılan sayfadan eğer daha önce kyk borç erteleme başvurusu yapmamış iseniz sol üstte yer alan YENİ BAŞVURU butonuna tıklamanız gerekmektedir.

öğrenim ve katkı kredisi borç erteleme başvurusu

YENİ BAŞVURU butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan bilgilerinizi kontrol edip borç erteleme sebebinizi işaretleyerek kyk borç erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz.

Öğrenim kredisi geri ödeme erteleme başvurusu

İşlemleri tamamladıktan sonra İleri butonuna tıklayarak kyk borç erteleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kyk borcunuzu 1 yıl süre ile erteleme imkanınız bulunmaktadır. Bu süre bir yıl sonunda tekrar uzatılabilmektedir. Fakat bu ertelediğiniz borç üzerine belirli bir miktarda faiz uygulanmaktadır. Bu faizi göz önünde bulundurarak borç erteleme işlemini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer çok zor durumda kalmadığınız sürece erteleme işlemi yapmanızı önermiyoruz. Çünkü ortalama olarak 1 yıl erteleme için yaklaşık olarak 1.000 – 1.500 TL arası faizi olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir