Evde Maya ile Cilt Bakımı

Her cildin kendine göre bir çok sorunu vardır. Yağlı ciltlerde sivilcelenme ve yağlanma fazla olurken kuru ciltler ise kuruluk ve çatlaklardan müzdariptir. Bu cilt sorunlarına çare bulmak için deneyebileceğiniz bir çok doğal yöntemler vardır. Bu doğal yöntemler kimyasal içermedikleri gibi cildinize herhangi bir zarar vermezler. Cilt aksine daha canlı ve parlak görülür. Bunlardan biride maya maskesidir. Maya özellikle cilt gözeneklerinin temizlenmesi konusun da oldukça başarılıdır.

Mayaya bu konuda yardımcı olacak diğer ürünümüzse karbonattır. Karbonat yüzde bulunan lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.Bu iki mucize bir araya gelince ortaya mucizeler çıkabilir.Ayrıca bu maske ergenlikte çıkan sivilceler üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Ergenlikte sivilce problemiyle karşı karşıyayken yaş ilerledikçe de kırışıklıklar ve çizgiler sorun olmaya başlar.Bu sorunlarla da doğal yöntemlerle baş edebilirsiniz.

Maya ile yapılan maskelerin ciltte harikalar yarattığı eski çağlardan beri bilinmektedir. Özellikle Antik mısırda güzellik ürünü olarak maya oldukça sık kullanılmıştır. Mayalar yaraları tedavi etmek için de kullanılırdı. Maya yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Mayanın içindeki malzemeler hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olur.

Maya Maskesi : 1 paket yaş maya,2,3 damla süt

Yapılışı ve uygulanışı : Bir paket yaş mayayı bir kapta 2.3 damla süt ile karıştırın.Karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün.Karışım yüzünüzde kaldıkça katılaşmaya başlayacaktır.İyice katılaşınca yüzünüzü ılık su ile durulayın.

cilt maskeleri ve faydaları

Karbonat maskesi : Malzemeler: 1 küçük kaşık karbonat,1 küçük kaşık maya,15 damla su.

Yapılışı ve uygulanışı : Karbonat ve mayayı su ile ıslattıktan sonra yüzünüze masaj yaparak sürün.Karışım yüzünüzde 20 dakika beklesin.Daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin.Karbonat yüzdeki lekelerin giderilmesine yardımcı olur ve cilt tonunu açar.

Cilt temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.Cilt temizliği için doğal ballı maskeleri yapabilirsiniz.

Ballı maske : Malzemeler : 2 çay kaşığı bal,küçük kaşık ile yoğurt,küçük kaşık greyfurt suyu

Yapılışı ve uygulanışı : Verdiğimiz malzemeleri temiz bir kapta karıştırın.Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze masaj yaparak iyice yedirin.20 dakika karışımı yüzünüzde bekletin ve daha sonra  ılık su ile yıkayın.

Bir önceki yazımız olan Etkili Bir Nemlendirici Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde kış için nemlendirici, nemlendirici nasıl kullanılır ve yuz nemlendirici maske hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir